Sesli Sohbet Sitelerinin Ahlaka Uygun Olduğunu Düşünüyor Musunuz?

Sesli sohbet
Sesli Sohbet Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde sosyal ilişkilerin başlangıcı haline gelen sosyal medyadaki tanışma ve sohbet siteleri ne kadar doğru bir biçimde kullanılıyor? Her şeyden önce karşımızdaki kişiyi rencide edici hal ve hareketlerde kaçınmalı saygıyı asla yitirmemeliyiz. Sağlıklı ve doğru sohbet anca böyle mümkün olabilir. İkinci bir hususta, karşımızdaki kişinin bizimle gerçekten konuşmak istemesidir.

Kimseyi rahatsız etmeye hakkımız yok tabi ki. Herkes herkesle konuşmak isteyecek diye de bir şey yok. Onun için saygı çerçevesinde, rahatsız edici durumlardan kaçınarak sohbet etmek gerekir. Unutulmamalı ki saygı karşılıklı olur ve ancak saygı gösterirsek saygı görebiliriz. Taciz edici, olumsuz davranışları asla sergilememeli ve kendimize, karakterimize yakışan davranışlarda bulunmalıyız.

Konuşurken seçtiğimiz kelimeleri iyi seçip, yanlış anlaşılabilecek konuları açmamakta fayda vardır. Özellikle ilk konuşmalarda kendimizi tanıttığımız için, seçeceğimiz kelimeler ve karşı tarafa bizim hakkımızda yansıtacağımız düşünceler çok önemlidir.

Sesli Sohbette Saygı ve Ahlak Kuralları

Günlük hayatta konuşmaya çekindiğimiz konuları Sesli ortamlarda konuşmak daha cazip ve daha kolay gelebilir. Tabi ki bu konuşmalar karşı taraftaki kişiyle aramızdaki samimiyete göre değişir. Ama her ne olursa olsun saygı göstermek zorundasınız. Karşı tarafı incitmek, rencide etmek gibi durumlardan kaçınmalıyız.

Bunu yapmaya kimsenin hakkı yok. Ahlaksız veya taciz edici konuşmalar hiçbir zaman hoş karşılanamaz. Peki, siz Sesli sohbet sitelerinin ahlaka uygun olduğunu düşünüyor musunuz? Bu sohbet eden kişilerin karakterleriyle ilişkilidir. Herkes kendine yakışanı yapar ve o şekilde konuşur. Bu konu cinsiyet ayrımı yapılmadan ele alınmalıdır. Çünkü bunu yapan her iki tarafta olabilir. Karakteri o konuşmalara müsait olan insanlara bu durum normal gelebilir ancak sınırları olmalı insanın, özeli olmalı.

Her şey yerinde ve zamanında güzel. Kötü düşüncelerden uzak durmalı ve bu tip konuşmaları sezdiğimizde anında konuşmayı bitirmeliyiz. Dediğim gibi bu da sizin elinizde. Özel olan şeyler anlamını yitirmesin, çirkin bir durum ortaya çıkmasın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*